Ciekawe sposoby na wykończenie sufitu

Budując dom, największą przyjemność mamy w momencie jego wykańczania. Ten etap budowy stanowi doskonałe pole do popisu zarówno dla projektanta, jak i samego inwestora, ponieważ jest to czas, w którym można we wnętrzach wyrazić samego siebie. Prace wykończeniowe sprawiają, iż poszczególne pomieszczenia nabierają charakteru i przepoczwarzają się z nijakich pustych i szarych przestrzeni w atrakcyjne i wyraziste wnętrza. Pamiętajmy jednak, że ciekawe wzory, kolory i faktury możemy znaleźć nie tylko na ścianach czy podłodze, ale także na suficie.

Jak ożywić nudny sufit?

napinane sufityMożliwości wykończenia podłogi jest naprawdę wiele, w zależności od osobistych preferencji może to być drewno (panele, parkiet, deska), kafle o różnych strukturach, beton, wykładzina. Jeszcze większy wybór elementów i pomysłów na wykończenie dotyczyć będzie ścian. Jednak warto pamiętać, że poszaleć można także z sufitem. Nasz sufit nie musi być nudną, białą, niczym niewyróżniającą się powierzchnią. Sufit może stanowić pierwszy plan pomieszczenia, pod warunkiem, że jest ciekawie i starannie wykonany. Jeśli zatem chcemy, aby nasz sufit dodał wnętrzom charakteru, warto go nieco urozmaicić. Jednym ze sposobów jest sufit podwieszany, który pomoże zróżnicować wysokość pomieszczeń. Efekt obniżonego sufitu przydaje się szczególnie w małych i wysokich pomieszczeniach. Ten rodzaj wykończenia sufitu to także świetny sposób na montaż ciekawego oświetlenia, ponieważ pod płytą gipsowo-kartonową możemy z łatwością ukryć wszystkie przewody. Innym sposobem na ożywienie sufitu są napinane sufity. Ich szczególną zaletą jest prosty i czysty montaż, a także bardzo łatwy demontaż, dzięki któremu powierzchnię sufitu możemy łatwo wyczyścić (nie wymaga malowania). Napinane sufity wykonane są z termokurczliwej, grubej tkaniny. Może to być tkanina z połyskiem lub matowa, pomalowana na dowolny kolor lub też nadrukowana dowolną grafiką. Taki sufit możemy zamontować na dowolnej wysokości, dzięki temu łatwo jest modelować pomieszczenia. Bardzo ważną zaletą tej metody jest brak brudnych prac (szlifowania, wiercenia, pylenia).

Ciekawym i coraz częściej spotykanym pomysłem na aranżację sufitu jest tapeta oraz fototapeta. Stwarza ona bardzo ciekawy element wykończenia, szczególnie pokojów dziecięcych, gdzie pobudza wyobraźnię młodego człowieka. Pamiętajmy jednak, aby ułatwić sobie zadanie wybierając tapety, które nie wymagają smarowania klejem samej tapety, a jedynie podłoża. We wnętrzach loftowych natomiast świetnie sprawdzi się goły beton z elementami drewna. Odsłonięte belki stropowe doskonale zagrają w industrialnych pomieszczeniach.