Duża hala przemysłowa

 

Budowa budynku o wielkości kilkuset metrów kwadratowych nie jest takie łatwe jak w przypadku budowy domu jednorodzinnego o wielkości stu metrów kwadratowych. Trzeba przede wszystkim dobrać odpowiedni rodzaj konstrukcji do wielkości budynku. Im większy budynek, tym trudniejsza jest budowa, dlatego najlepiej korzystać w takim przypadku z profesjonalnych firm budowlanych, które wykonają całą pracę za nas. Ich wieloletnie doświadczenie pozwoli na wyeliminowanie błędów konstrukcyjnych, które mogłyby zaważyć na trwałości całej konstrukcji.

Budowa hali przemysłowej

duże hale przemysłowe - budowaProces budowlany tak dużego budynku trzeba zacząć od zbadania gruntu na, którym ma się znajdować ta budowla. Jeśli już określimy, z jakim rodzajem gruntu mamy do czynienia jesteśmy w stanie dobrać odpowiedni fundament, który będzie stanowić podstawę całego budynku. Im bardziej sypki grunt tym musimy zastosować głębszy fundament, ponieważ odpowiednio głęboko osadzony fundament jest w stanie ustabilizować całą budowlę nawet na bardzo sypki i grząskim terenie. Wybierając fundament, powinniśmy też oszacować, ile będzie ważyć cała budowla, im jest ona cięższa, tym mocniejszy fundament musimy zastosować. Budynki o konstrukcji stalowej mające powierzchnię kilkuset metrów kwadratowych ważą od trzystu do nawet i sześciuset ton. Jeśli chodzi o duże hale przemysłowe – budowa ich pochłania duże pieniądze, więc lepiej zrobić to raz a porządnie biorąc pod uwagę wszystkie czynniki. Poza gruntem i wagą całego budynku powinniśmy zwrócić uwagę na infrastrukturę znajdującą się w najbliższej okolicy oraz na ukształtowanie terenu. Jeśli teren jest płaski, a wokół nie ma innych wysokich budynków, to nasza hala będzie bardzo mocno obciążona przez działanie wiatru. W takim wypadku najlepiej zastosować konstrukcję stalową, ponieważ metal może się odkształcać i wracać do swojej pierwotnej postaci, pozwala to na zamortyzowanie siły wiatry. Konstrukcja betonowa, jeśli nie byłaby bardzo dobrze wzmocniona, mogłaby pękać. Jeśli mamy już wybrany fundament i całą konstrukcję, to zostaje nam tylko dach. Rodzaj dachu zależny jest przede wszystkim od wielkości budynku, obecnie zazwyczaj stosuje się sklepienia łukowe, ponieważ dzięki półokrągłym dachom nie musimy martwić się o to, że się zawalą pod naporem śniegu, bo śnieg z nich się zsuwa.

Budując halę, musimy wziąć pod uwagę dużo więcej czynników, niż przy budowie domu jednorodzinnego, dlatego warto do budowy zatrudnić profesjonalną firmę. Koszt całej budowy zależny jest przede wszystkim od gruntu, jakim dysponujemy oraz od wielkości całego budynku. Hala o wielkości tysiąca metrów kwadratowych na średniej jakości gruncie to koszt od dwóch do czterech milionów złotych. Nie jest to mała suma, więc lepiej od samego początku budować wszystko w odpowiedni sposób.