Jak szybko wycenić realną wartość spółki giełdowej?

  • by

Kiedy w II połowie 2020r. Tesla wypuściła szorty w szokującej cenie  69 420 USD było to niemałym szokiem dla laików, którzy z inwestycjami stoją na bakier. Osobiście zastanawiałam się, kiedy w mediach społecznościowych zobaczę wystylizowane zdjęcia, ale niewiele osób wie, że historia czerwonych spodenek miała też drugie dno… Shortowanie akcji, czyli najprościej mówiąc- granie na spadki to raczej zabawa dla doświadczonych inwestorów, ale dziś nie do końca zajmiemy się tradingiem a tym, jak szybko wycenić wartość spółki, w którą chcemy zainwestować.

2 zasady wyceny wartości spółki na giełdzie 

właściwa wycena stacji paliwKiedy zaczynałam swoją przygodę z inwestowaniem żyłam w przekonaniu, że tylko wielogodzinne siedzenie przed ekranem monitora i analiza wykresów przyniosą oczekiwane efekty. Z tyłu głowy myśląc o zyskach ze sprzedaży akcji widziałam wielkie wykresy i słyszałam dźwięk dzwonu na Wall Street. Jednak wraz z systematycznym poszerzaniem mojej wiedzy finansowej pomyślałam, że lepszym rozwiązaniem od wspomnianych już shortów jest inwestowanie długoterminowe. Oczywiście przyjęcie pasywnej pozycji na giełdzie nie jest strategią, w której odnajdzie się każdy, nawet doświadczony inwestor, jednak jest ona o wiele efektywniejsza niż przyjmowanie tzw. pozycji krótkiej. Dobry inwestor to przede wszystkim wnikliwy reasercher. Chcąc osiągnąć wymierne rezultaty dobrze jest przeanalizować sektor rynkowy, stosując podejście porównawcze, a więc analizując przedsiębiorstwa w tej samej branży, które cechują się podobną wielkością sprzedaży i rentownością. W związku z tym, że moim celem były wówczas koncerny naftowe, pojawiło się pytanie: jak powinna wyglądać właściwa wycena stacji paliw, aby w podejściu długofalowym wygenerowała oczekiwany zysk? Odpowiedzią na moje pytanie okazała się być analiza techniczna, która opiera się na ocenie aktualnej kondycji finansowej spółek, w tym jakości zarządu przedsiębiorstw w które chcemy zainwestować oraz przewidywanych możliwościach rozwoju. Pomocne w tym zakresie mogą być m. in. sprawozdania finansowe, które bardzo dobrze obrazują to, jak w danym momencie wygląda sytuacja firmy. Wgląd do nich jest ogólnodostępny i publikowany w okresach kwartalnych.

Warto pamiętać, że decydując się na zakup akcji, tak jak w moim przypadku koncernów naftowych, inwestujemy w konkretny biznes i jego rozwój, a nasze pieniądze w perspektywie czasu przekształcą się w realny zysk dla przedsiębiorców, a co za tym idzie- także dla nas. Jednak wycena wartości firmy to nie tylko sprawozdania finansowe i możliwości rozwoju. Jako inwestor przy szacunkowej wycenie powinniśmy także zwrócić uwagę na to, czy dana spółka regularnie wypłaca swoim akcjonariuszom dywidendy oraz jaki procent akcji podlega wypłacie.