Jak wykorzystywana jest prasa krawędziowa?

Stal to surowiec, który jest ceniony przede wszystkim ze względu na swoją solidność. Ta solidność bardzo często jest dodatkowo wzmacniania, poprzez pokrywanie elementów ze stali dodatkowymi powłokami ochronnymi. Z drugiej jednak strony wszystko to może bardzo utrudnić obróbkę półproduktów ze stali, takich jak na przykład blacha.

Jaka prasa krawędziowa jest najdokładniejsza?

wydajna prasa krawędziowaStal jak również pochodzące od niej półprodukty przede wszystkim wyróżniają się bardzo wysokim poziomem wytrzymałości. Ta wytrzymałość jest bardzo często jeszcze dodatkowo wzmacniana, poprzez ma przykład galwanizowanie elementów ze stali. Z jednej strony takie elementy są znacznie bardziej odporne na korozję, z drugiej jednak strony ich obróbka może być bardziej problematyczna. Rozwiązaniem takiej sytuacji jest wydajna prasa krawędziowa, czyli maszyna do obróbki stalowej blachy, która nie uszkadza jej powłok ochronnych. Jest to możliwe dzięki temu, że prasy krawędziowe obrabiają różne blaszane elementy odśrodkowo, po prostu przełamując blachę na pół w wybranym miejscu, lub też precyzyjnie ją zginając. Dzięki temu nie dochodzi do zjawisk takich jak odprawowanie powłoki ochronnej blachy, co więcej ta powłoka jest zachowana nawet na krawędziach blachy. Jest to wszystko możliwe dzięki temu, że nowoczesne wydajne prasy krawędziowe do obróbki wykorzystują połączone siły fizyczne i mechaniczne. Jeżeli dana prasa jest wyposażona w sterowanie komputerowe CNC, to rezultaty jej pracy są jeszcze bardziej precyzyjne i dokładne, a sama obróbka blachy – znacznie szybsza. Co więcej, w większości nowoczesnych pras rezultaty obróbki przy jej pomocy są powtarzalne, gdyż projekt obróbki można zapisać w pamięci urządzenia jako szablon i stosować go później w przypadku innych arkuszy blachy. Prasy krawędziowe mogą się przydać w wielu różnych zastosowaniach, gdyż również sama blacha ma wiele różnych zastosowań. Przy pomocy prasy krawędziowej arkusz blachy można nie tylko podzielić na pół, ale także zagiąć lub też stworzyć bardzo charakterystyczne blachy trapezowe, wykorzystywane jako porycia dachowe. Wszystko to można wykonać bez większego wysiłku, gdyż większość pras krawędziowych jest prosta w obsłudze i nie powinna  sprawić problemu żadnemu pracownikowi.

Obróbka stali nie jest zadaniem prostym, ze względu na solidność tego surowca. Z tego też względu do obróbki stali należy wykorzystywać jak najnowocześniejsze urządzenia. Dobrze,  aby były one sterowane komputerowo, co przełoży się na precyzję i powtarzalność obróbki stalowej blachy i innych półproduktów.