Oświetlanie budynków diodami LED

Budynki użyteczności publicznej powinny być dobrze oświetlone, aby bez problemu trafić do nich wieczorem. Oświetlenie stwarza również klimat miasta, dlatego, wbrew pozorom, jest to pewna atrakcja dla turystów. Administracja publiczna powinna decydować się na oświetlenie zewnętrzne wszelkiego rodzaju, aby całkowicie rozświetlić ciemne budynki. Poruszanie się po dobrze oświetlonym mieście jest przyjemniejsze i na pewno bezpieczniejsze dla osób, które są tutaj pierwszy raz. Widać jak konieczne są lampy na zewnątrz budynku.

Ledy oświetlające budynek

oświetlenie zewnętrzne - ledyJest wiele pomysłów jak rozświetlić budynek. Jeśli chodzi o oświetlenie zewnętrzne – ledy wydają się być najlepszym pomysłem, ponieważ ich światło jest na tyle delikatne, że nie razi przechodniów, natomiast na tyle mocne, że w zupełności wystarczy. W tematyce oświetlenia zewnętrznego diody LED są całkiem nowym wynalazkiem, ponieważ zazwyczaj nie były na tyle mocne, aby spełnić swoją funkcję. Do stosowania takiego oświetlenia potrzebne jest jednak stałe źródło prądu. Przed umiejscowieniem lamp trzeba zrobić ukryte połączenia elektryczne, na przykład pod brukiem. Można również zamontować w taki sposób okablowanie, aby nie było dosięgalne do przechodniów. Jest to bezpieczne dla budynku administracji publicznej, ponieważ na pewno nikt ich przypadkowo nie zerwie. Lampy powinny być skierowane tak, aby pionowy słup światła padał na budynek, rozświetlając jednocześnie odrobinę wolnej przestrzeni. Da to efekt poświaty na budynku. Na rynkach miejskich, gdzie często takie budowle stoją obok siebie, będzie to robiło piorunujące wrażenie na turystach, dlatego będą chętniej odwiedzali miejscowość. Ilość lamp powinno się dobierać według wyglądu zewnętrznego budynku. Mogę podać przykład starówki w Toruniu, Zabytkowe budynki tego miasta wykonane są z czerwonej cegły oraz mają dużo prostych, płaskich powierzchni. Typowa architektura krzyżacka. Oświetlenie zewnętrzne powinno wyglądać w taki sposób, aby wyraźnie oddzielały się słupy światła. W ten sposób mamy oświetlony budynek, a zarazem podkreślony zostaje materiał wykonania — cegła.

Oświetlenie może mieć wiele funkcji, a wbrew pozorom ma duży wpływ na dochody miasta z turystyki. Rozświetlone miasto jest o wiele bardziej atrakcyjne dla potencjalnego turysty. Oprócz funkcji reprezentatywnej jest jeszcze inna, bardziej funkcjonalna. Ułatwia to poruszanie się po mieście, nawet jeśli nie ma w pobliżu latarni ulicznych, ponieważ zabytkowa infrastruktura nie pozwala na ich montaż. Administracja powinna dbać o to, a w budżecie miasta muszą znaleźć się pieniądze na oświetlenie.